narysuj.com logo

Główna

Tutoriale

Galeria

Zamów

News

Kontakt

Tutorial #5 Szczegóły

W poprzednim tutorialu (Tutorial #4 Włosy) opisałem jak narysować włosy, a w jeszcze wcześniejszym , jak wycieniować szkic (Tutorial #3 Cienie).
Dzisiejszy wpis będzie o tym jak "ożywić" rysunek. Będzie odpowiadał na pytania: co? i jak? narysować żeby nabrał realności.

Szczegóły są tym elementem portretu który nadaje mu smak. Można przygotować piękny szkic, świetnie go wycieniować ale kiedy zawiedziemy przy szczegółach, zupełnie go popsuć. Dlatego nie śpiesz się i przyłóż do pracy, bo to właśnie detal tworzy efekt.

Lista opisanych elementów:
-włoski -tak nazywam pojedyncze włosy na rysunku
-włoski jako białe smugi -to samo co poprzednio, z tą jednak różnicą że wykonane, nie ołówkiem a gumką
-białe smugi jako światło na twarzy
-błysk w oku
-rzęsy
-naczynka krwionośne
-zęby
-odbicia w przedmiotach

Włoski -pojedyncze, bardzo cienkie, czasami ledwo widzialne włosy. Do rysowania włosków używamy ostro zatemperowanego ołówka h3 lub b2, ołówek powinien być naprawdę mocno zaostrzony, najlepiej tak aby linia jaką zostawia była grubości rzeczywistego włosa. Aby otrzymać taki czubek można złamać delikatnie zatemperowany szpic ołówka lub zetrzeć go pod dużym kątem na kartce.

Włoski rysujemy długie, najlepiej jednym ruchem, jak się nie da to na kilka razy. Nie rysujemy ich byle jak, najlepiej jak zawsze sugerować się zdjęciem. Oczywiście możemy dodać coś od siebie jeżeli sądzimy że nada to pracy pozytywnego efektu. Włoski biegną zazwyczaj równolegle do poszczególnych kosmyków, czasami jednak nie, szczególnie kiedy włosy są rozwiane przez wiatr. Dobrze przygotowane włoski nadają efektu rzeczywistości i staraj się wykonać je jak najstaranniej.
Poniżej kilka przykładów włosków. kliknij obraz i powiększ na cały ekran>>> Pojedyncze włoskiPojedyncze włoskiPojedyncze włoskiPojedyncze włoski

Włoski jako białe smugi -poza narysowanymi ołówkiem włoskami, tworzymy podobne z użyciem gumki. Będziemy potrzebować do tego ostro zakończonej gumki do mazania (gumka nr 2 w Tutorial #1 Narzędzia). Przykładamy ją delikatnie ostrym kantem do kartki i szybkim ruchem rysujemy włos. Trzeba pamiętać o częstym wycieraniu gumki ponieważ szybko się brudzi i zostawia ślady.

Które włosy w ten sposób rysujemy? Oczywiście wzorujemy się zdjęciem, jednak najczęściej są to pojedyncze włosy rozwiane przez wiatr, końcówki i wyróżniające się sztuki.
Przykładowe smugi:
Smugi światła na włoskachPojedyncze włoski

Poza tym możemy łączyć włoski smugi z rysowanymi. W jaki sposób? Włoski smugi jako że są to przetarcia gumki na zarysowanej karce, rysujemy tylko tam gdzie tło jest ciemne. Natomiast włoski ołówkiem rysujemy tylko tam gdzie tło jest jasne. Tak więc w momencie w którym kończy się włosek smuga, możemy przedłużyć go rysując jego kontynuacje ołówkiem, ot i cała sztuka. Poniżej dwa przykłady:Pojedyncze włoskiPojedyncze włoski

Białe smugi jako światło na twarzy -Kolejnym istotnym elementem o którym wspominałem już w tutorialu #3 Cienie, są smugi na twarzy dające efekt padającego światła.
Tego typu smugi najlepiej tak jak wcześniej robić ostro zakończoną gumką. Światło które będziemy zaznaczać zależy od kąta padania promieni świetlnych i najczęściej występuje na: nosie, policzkach, czole, brodzie, uszach, ustach czyli na uwypuklonych elementach twarzy.
Przy robieniu smug najważniejsze jest żeby płynnie łączyły się z cieniem. I żeby nie było ich zbyt dużo, mają być elementem kontrastu a nie główną częścią rysunku (sam kiedyś często powtarzałem ten problem i można to zobaczyć na moich starszych pracach).
Kilka przykładów: Światło na czoleŚwiatło na nosieŚwiatło na policzkuŚwiatło na ustachŚwiatło na uchu

Błysk w oku -mało pracy, duży efekt :) Ja to robie tak że jeszcze na szkicu zaznaczam gdzie pada na oku światło i zarysowuje źrenicę z pominięciem tych miejsc, pozostawiając czystą kartkę jako światło, ewentualnie kiedy przypadkiem zabrudzę oko, światło odbite od oka zaznaczam gumką.

Jak już jesteśmy przy oku to muszę zwrócić uwagę na rzęsy, początkujący rysownicy często popełniają ten sam błąd, otóż wszystkie rzęsy rysują równolegle. A przecież w rzeczywistości tak to nie wygląda, tak więc przy rysowaniu rzęs zwróć uwagę by przecinały się ze sobą, były skierowane w różne kierunki, były w różnych odległościach od siebie i miały różną długość.błysk w oku

Ostatnim elementem który tyczy się oczu, są naczynka krwionośne, widoczne szczególnie na oku patrzącym w bok.
Naczynka krwionośne są trudno zauważalne na pierwszy rzut oka, jednak kiedy ktoś zwróci na nie uwagę, gwarantuję że będzie pod wielkim wrażeniem. Tak więc bierz zatemperowany na ostro ołówek w rękę i do dzieła.Naczynka krwionośne

Zęby -każdy lubi gdy są białe, byle by nie świeciły jak latarnia. Często popełnianym błędem jest brak cieniowania zębów, a trzeba to robić. Poza tym najgorszym błędem jaki można popełnić przy rysowaniu zębów jest mocne zaznaczenie każdego z osobna, i zaznaczanie ich obwodów. Moim zdaniem zęby powinny być w miarę jednorodne pod względem odcienia, a przerwy między nimi niezauważalne (chyba że w rzeczywistości są duże).
Poprawnie wykonane zęby:jak narysować zębyZębyZęby

Odbicia w przedmiotach -ostatnim elementem który dziś opiszę jest odbicie w przedmiotach. Takie elementy na rysunku dają świetne rezultaty i jeżeli będą zauważone, na pewno zrobią wrażenie na obserwatorze. odbicia w przedmiotach

Menu:
Główna
Tutoriale
Galeria
Zamów
Kontakt
Polecamy:
Autor w sieci:

Projekt strony i realizacja abmelak@o2.pl | All right reserved narysuj.com