narysuj.com logo

Główna

Tutoriale

Galeria

Zamów

News

Kontakt

Tutorial #4 Włosy

Wiemy już jak narysować szkic (Tutorial #2 Szkic) i jak go wycieniować (Tutorial #3 Cienie). Teraz przejdziemy do kolejnego ciekawego elementu, zajmującego dużą część pracy i wpływającego na wynik pracy, czyli do włosów. Mnogość możliwości połączenia fryzur z rodzajem włosów jest chyba nieskończona. Dlatego będzie to dział stale poszerzany.

Włosy proste jasne -np. blond, jasny brąz itp.

Jakich narzędzi będziemy potrzebować? Jeżeli masz wszystko co opisałem w tutorialu #1 Narzędzia możesz pominąć tą część, jeżeli nie, przygotuj takie narzędzia jak:
-ołówki -h3 lub h2, hb, 2b, 3b
-chusteczki -do rozmazania "podkładu" pod włosy
-gumkę ("zaostrzoną") -do pojedynczych włosków
-dodatkowa kartka -do rysowania przy krawędziach
-wydrukowane w odcieniach szarości zdjęcie portretowanej postaci -do odbicia szkicu

Zaczynamy od szkicu i zaznaczeniu na nim głównych kosmyków włosów. Ważne żeby nie były za małe i żeby nie było ich zbyt dużo. Na skanie poniżej można zobaczyć jak to powinno mniej więcej wyglądać:zarys kosmyków włosów

Gdy mamy już tak przygotowany szkic, przechodzimy do nałożenia "podkładu" (jak przy cieniowaniu) czyli zarysowania delikatnie całych włosów ołówkiem hb lub h2 a następnie roztarcie go chusteczką higieniczną. Robimy to po to aby w późniejszym czasie nie były widoczne możliwe białe prześwity kartki. Powinno to wyglądać mniej więcej tak:podklad na włosach

W tym momencie bierzemy się za rysowanie pierwszych włosów, mój sposób polega na warstwowym dodawaniu kolejnych odcieni. Tak więc zaczynam od najtwardszego a zarazem najjaśniejszego ołówka z wymienionego zestawu, czyli h3. Przy jego pomocy zarysowuje całą powierzchnię włosów liniami odpowiadającymi kierunkiem i kształtem kolejne włosy. Ważne jest żeby ołówka nie naciskać zbyt mocno gdyż można w ten sposób zostawić na kartce wyżłobienia których nie da się usunąć. Pamiętać też trzeba o częstym ostrzeniu, żeby linie były cienkie.rysowanie pierwszej warstwy włosów

Kiedy mamy już gotową pierwszą warstwę, bierzemy się za kolejną. Zatemperowanym ołówkiem 2b zarysowujemy włosy w miejscach najbardziej zacienionych. Do sprawdzenia gdzie one występują posługujemy się naszym czarno białym wydrukiem. Miejsca zacienione często graniczą z mocno kontrastującymi elementami twarzy, musimy w tych miejscach zwrócić szczególną uwagę aby nie wejść tak ciemną linią na krawędź twarzy.
jak narysować ciemne miejsca na włosach
Aby otrzymać taki efekt wystarczy po stronie szyi (w tym wypadku) położyć kartkę, a ołówek podczas rysowania prowadzić z nałożonej kartki na narysowany element. Jak na zdjęciu poniżej:
jak nie wchodzić na linie

W efekcie dotychczasowej pracy powinniśmy otrzymać jednolicie (w jednym jasnym odcieniu) narysowane włosy, z zaznaczonymi najciemniejszymi elementami. Ta postać włosów nie jest zbyt efektowna, jednak nie sugeruj się tym, jeszcze kilka kroków i będzie o niebo lepiej.wlosy warstwa pierwsza gotowa

Dalsza część polega na poprawianiu włosów w miejscach zacienionych. Używamy do tego ołówka 2b. Pamiętaj żeby często patrzeć na wydruk i ciemne części włosów rysować tylko tam gdzie one są.
Poczynione w tej części kroki zostały połączone i przedstawione w animacji poniżej:druga warstwa na włosach

Rezultat dotychczasowej pracy:gotowa druga warstwa na włosach

Teraz przechodzimy do ostatecznego zaznaczenia najciemniejszych części włosów, robimy to w sposób adekwatny do poprzedniego tyle że tym razem używamy ołówka b3.
Wynik:
wpoprawione włosy

Patrząc teraz na uzyskany efekt możemy stracić wiarę w to że przedstawione włosy są w rzeczywistości bardzo jasne, oczywiście zaraz to zmienimy.

Przechodzimy do rozjaśniania i zaznaczania światła odbitego od włosów. Teraz przyda nam się gumka, najlepiej świeżo przycięta skalpelem (tak aby krawędź którą będziemy używać była co najmniej prostopadła do ściany gumki). Jest to gumka numer 2 którą można zobaczyć w tutorialu #1 Narzędzia.

Należy przyjrzeć się czarno białemu wydrukowi, sprawdzić gdzie występują najjaśniejsze elementy włosów i odwzorować je gumką na rysunku. Robimy to bardzo delikatnie dokładnie krawędzią lub rogiem gumki, pamiętając aby często ją wycierać, sam czasami żeby zrobić jeden włos muszę wycierać gumkę 2, 3 razy. Zaczynamy powoli od najjaśniejszego elementu. W razie pomyłki, nic się nie dzieje, włosy możemy narysować jeszcze raz i przetrzeć je ponownie.
Kolejne kroki tej pracy.światło na włosachodbicia światła na włosachjak anrysowaś światło na włosachgotowe światło na włosach jasnych
I połączone na których łatwiej zauważyć zmiany:jak rysować światło an włosach

W końcu jakieś efekty, już teraz włosy powinny wyglądać w miarę dobrze, chodź mogą zdawać się trochę nienaturalne, tak jak by ułożone zbyt idealnie.

Żeby nadać im "życia" i realności należy zająć się teraz szczegółami. W tym wypadku są nimi pojedyncze włoski. Używamy do tego ostro zatemperowanego ołówka h3 lub b2, ołówek powinien być naprawdę mocno zaostrzony, najlepiej tak aby linia jaką zostawia była grubości rzeczywistego włosa. Aby otrzymać taki czubek można złamać delikatnie zatemperowany szpic ołówka lub zetrzeć go pod dużym kątem na kartce.

Włoski rysujemy długie, najlepiej jednym ruchem, jak się nie da to na kilka razy. Nie rysujemy ich byle jak, najlepiej jak zawsze sugerować się zdjęciem. Oczywiście możemy dodać coś od siebie jeżeli sądzimy że nada to pracy pozytywnego efektu.

Włoski biegną zazwyczaj równolegle do poszczególnych kosmyków, czasami jednak nie, szczególnie kiedy włosy są rozwiane przez wiatr. Dobrze przygotowane włoski nadają efektu rzeczywistości, staraj się wykonać je jak najstaranniej.
Poza włoskami narysowanymi ołówkiem, robimy oczywiście takie same gumką, te szczególnie nadają pracy uroku.
Gotowe jasne proste włosy prezentuję na skanie poniżej:pojednycze włoski
A teraz porównaj efekt bez i z włoskami.róznica z i bez włosków

Tak wygląda mój sposób rysowania włosów. Kolejne tutoriale dotyczące innych rodzai włosów powstaną w przyszłości.

A teraz zajmij się szczegółami >>>

Menu:
Główna
Tutoriale
Galeria
Zamów
Kontakt
Polecamy:
Autor w sieci:

Projekt strony i realizacja abmelak@o2.pl | All right reserved narysuj.com