narysuj.com logo

Główna

Tutoriale

Galeria

Zamów

News

Kontakt

Tutorial #3 Cień

Kolejny tutorial będzie dotyczył cieniowania. Jest to element rysunku, który najbardziej wpływa na realizm, dlatego dobrze jest wykonać go dobrze. Opiszę metodę którą sam stosuję i uważam że daje dobre rezultaty.

Zacząć muszę jednak od sprzętu którego potrzebujemy:

-ołówki -do cieni używam całej plejady ołówków, od 3h do 5b. Przy czym wyróżnić muszę ołówek o twardości b2.
ołówki

-chusteczka higieniczna -do rozcierania ołówka głównie używam właśnie chusteczek, właściwie to nadaje się do tego każdy miękki papier jak np. ręcznik papierowy czy papier toaletowy. Zwrócić muszę jednak uwagę na jakość tego papieru, gdyż nie powinien on się sypać i rozpadać w ręce jak to niektóre, szczególnie te najtańsze chusteczki higieniczne. Poza tym papier nie powinien być niczym nasączony, np. olejkami zapachowymi czy innymi pochodnymi, ponieważ może pozostawiać tłuste plamy na kartce, których nie da rady usunąć.

-papierowe rozcieracze -(nie wiem jak to się nazywa :P, jak ktoś wie niech napisze to to poprawie). Jest to kartka z bloku rysunkowego zwinięta w rulon, jak na zdjęciu poniżej: (kliknij tutaj żeby zobaczyć jak zrobić coś takiego) rozcieracze

-gumka -zwykła gumka do "zbierania" nadmiaru cienia i robienia smug światła.

Pierwszym etapem jest przygotowanie szkicu, co opisałem wcześniej i można zobaczyć tu (jak narysować szkic). Poniżej przedstawiam szkic który będziemy cieniować. przykładowy szkic

Cieniowanie zawszę zaczynam od pokrycia całej twarzy w miarę jednolitym kolorem szarości. Oczywiście musi to być jasny odcień, gdyż jego rola polega na wyróżnieniu ciała portretowanej osoby na tle. Używam do tego ołówka h3 lub h2, i rozprowadzam go bardzo delikatnie, trzymając ołówek pod dużym kątem, tak aby kartkę dotykać bokiem zaostrzonego ołówka. Jak na zdjęciu poniżej.jak cieniować

Kiedy mam zarysowaną całą twarz, na zdjęciu wyszukuje miejsca gdzie cień na twarzy jest najciemniejszy i zarysowuje je ponownie, tak że teraz mam tu 2 warstwy ołówka. Po tych czynnościach mój rysunek wygląda tak:pierwsza warstwa cieniowania

Kolejnym etapem jest mocne zaznaczenie cieni, ja używam zazwyczaj ołówka o twardości hb i tak jak poprzednio trzymam go pod dużym kątem. Poprzez porównywanie rysunku ze zdjęciem, zaznaczam kolejne cienie. Na tym etapie pracy potrzebujemy dużo cierpliwości, nie próbuj nigdy zrobić wszystkiego na raz i oczekiwać wspaniałych rezultatów za 5 min. Cieniowanie odbywa się powoli, ja osobiście bardzo często poprawiam elementy które nie pasują.

Cień na twarzy zależy od kierunku padania światła, dlatego w tym momencie warto sobie wyobrazić jakie ono jest, czy jest intensywne, skąd pochodzi i gdzie przy takim świetle pada cień. Przy okazji bardzo często spoglądaj na zdjęcie na podstawie którego rysujesz.
Osobiście mam taki sposób że kładę obok siebie portret oraz wydrukowane w odcieniach szarości zdjęcie i przeskakuję szybko wzrokiem z jednego na drugie, pozwala mi to zobaczyć gdzie cień jest za ciemny, gdzie za jasny, gdzie jest a gdzie go nie ma.

Dwa poniższe skany pokazują proces który opisałem powyżej. druga warstwa cieniowaniatrzecia warstwa cieniowania

Teraz nastąpi wielka przemiana czyli rozcieranie. Szczególnie upodobałem sobie do tego zwykłe chusteczki higieniczne. Jest to bardzo łatwe, zakładam na palec chusteczkę i rozcieram delikatnie cienie. Nie musisz martwić się że wyjdziesz za obrys twarzy gdyż zazwyczaj reszta rysunku jest ciemniejsza a ponadto taki ołówek z chusteczki bardzo łatwo zmazać gumką. Pamiętaj że chusteczka szybko się brudzi, a brudna sama zaczyna mazać, dlatego często zmieniaj miejsce którym rozcierasz bo cienie mogą okazać się zbyt mocne.
Poniżej zdjęcie podczas pracy.rozcieranie cieniowania chusteczką
I wynik:
cień na twarzy

Następnym etapem są poprawki, z którymi postępuje tak jak opisałem powyżej, czyli porównując rysunek z wzorcem. Na brakujące elementy mam dwa sposoby, pierwszy polega na dorysowaniu ołówkiem cienia i roztarciu go, natomiast drugi na użyciu "brudnej" czyli używanej wcześniej chusteczki. Takie działanie można wykonać na niemal całym rysunku, jednak czasami istnieją miejsca strategiczne, bardzo małe do których trudno się dostać palcem, w takich wypadkach używam opisanego wcześniej papierowego rozcieracza.
Twarz po kolejnych poprawkach:poprawka cieniowania

Ostatnim etapem pracy nad twarzą są białe smugi w miejscach gdzie twarz jest najjaśniejsza, zazwyczaj jest to nos, policzki, czoło i broda. Jak je zrobić? obciętą na ostro gumką, delikatnie zetrzeć warstwę ołówka do uzyskania czystej kartki. Pamiętaj aby z tym nie przesadzić i żeby "światło" nie miało ostrych krawędzi!
Gotowa, wycieniowana twarz wygląda mniej więcej tak: gotowa wycieniowana twarz

Oczywiście poza twarzą, wycieniować trzeba resztę widocznego ciała, jednak jest to adekwatne do poprzednich ruchów więc pokażę tylko skany z pracy i wynik:cieniowanie szyja etap 1cieniowanie szyja etap 2cieniowanie szyja etap 3

Tak właśnie Internauto opisałem Ci swój sposób na cieniowanie. Niektórym osobom ten tutorial może się wydawać mało szczegółowy, jednak uważam że nie ma się co rozpisywać o dokładnym podejściu do wszystkiego, zdecydowanie najlepszym nauczycielem jest doświadczenie. Dlatego próbuj, ćwicz, popełniaj błędy i je naprawiaj, szukaj porady. Tak czy inaczej po odpowiednio dużej ilości narysowanych portretów będziesz umiał/a zrobić to dobrze. Ja osobiście zauważyłem że z każdym kolejnym rysunkiem czegoś się uczę, poprawiam błędy lub nie robię tych samych po raz kolejny. Dlatego jeszcze raz wspomnę najważniejsze jest doświadczenie a więc: ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz.

Zobacz kolejny tutorial gdzie opisuję jak narysować włosy >>>

Menu:
Główna
Tutoriale
Galeria
Zamów
Kontakt
Polecamy:
Autor w sieci:

Projekt strony i realizacja abmelak@o2.pl | All right reserved narysuj.com