narysuj.com logo

Główna

Tutoriale

Galeria

Zamów

News

Kontakt

Tutorial #2 Szkic

Cześć, dziś chciał bym zaprezentować wam pierwszy tutorial o rysowaniu. Dotyczyć on będzie szkicu, czyli moim zdaniem najważniejszego elementu dobrego portretu.

Bardzo dużo ludzi lubi kiedy portret różni się w jakimś stopniu od zdjęcia, gdyż ich zdaniem nadaje to rysunkowi walorów artystycznych. Osobiście również się z tym zgadzam i metodę tą stosuję w pewnym stopniu. Lubię kiedy twarz i jej okolice, ogólnie środkowa część rysunku są dopracowane, natomiast na elementach znajdujących się przy krawędziach widać linie oraz rozmycie ołówka.

Aby rysunek odzwierciedlał rzeczywistość, najważniejsze są proporcje. To od nich zależy czy portret będzie podobny do zdjęcia. Jednocześnie jest to jedno z największych wyzwań rysownika.

Jest kilka sposobów na przygotowanie dobrego szkicu, jedne łatwiejsze (trzeci sposób który opisałem w dalszej części), inne trudniejsze. Jako że po internecie krążą blogi o rysowaniu, a grupa zainteresowanych tym jest stosunkowo niewielka, nie będę powielał sposobów które inni już dokładnie opisali, postaram się przedstawić coś nowego.

Pierwszy sposób, najtrudniejszy ale dający najwięcej satysfakcji z wykonania, polega na rysowaniu kolejnych elementów twarzy odnosząc się do usytuowania poprzednich już narysowanych. Poczytać i zobaczyć jak to wygląda możecie na blogach Elfik777 oraz ilojlen (sposób 1 i 2). Dziewczyny świetnie opisały temat więc zachęcam do zapoznania się z nim.

Drugim sposobem, który na pewno poznali wszyscy w dzieciństwie podczas wypełniania kolorowanek jest "kratkowanie". Kratkowanie polega na narysowaniu bądź nałożenie na zdjęcie siatki kwadratów, następnie to samo robimy na kartce i wzorując się na przecięciach rysów z narysowanymi liniami kratek, zaznaczamy położenie kolejnych elementów twarzy. Na ten temat więcej możecie poczytać na blogu ilojlen (sposób 3)

Trzeci, ostatni sposób jest najłatwiejszy i daje bardzo dobre rezultaty, polecam go wszystkim, szczególnie początkującym. Musisz jednak pamiętać żeby nie opierać się tylko na nim, bo kiedy się przyzwyczaisz, trudno będzie Ci wrócić do trudniejszych, opisanych wcześniej sposobów. A są one na pewno o tyle lepsze, że satysfakcja z ich (szczególnie 1) wykonania jest niesamowita. Co więcej moim zdaniem dobre szkice wykonane pierwszą metodą mają "to coś" i portrety na nich wyglądają najlepiej.
Wracając do tematu. Sposób 3 wykonania szkicu opiszę na przykładzie.

Pierwszym etapem przygotowania jest odpowiednie skadrowanie zdjęcia przy pomocy dowolnego programu graficznego (np. paint, PS czy Corel). Następnie przygotowane tak czarno białe zdjęcie drukujemy w skali 1:1 (w stosunku do rysunku na kartce).
Poniżej zamieszczam zdjęcie wydruku, jako że rysunek ma być na formacie A3 a postać nie mieściła się na jednej A4, wydrukowałem ją na dwóch kartkach, które jak widać połączyłem taśmą. Jeżeli będziesz musiał/a zrobić podobnie jak ja (tzw. postać nie będzie mieściła się na jednej kartce) i nie masz drukarki A3, pamiętaj żeby zdjęcie podzielić tak, aby granica ich połączenia nie przebiegała w jakimś ważnym miejscu (np. na twarzy), ponieważ może Ci to utrudnić późniejszą pracę.
Poniżej widok wydruku z przodu. jak narysować szkic krok 1

I z tyłu. jak narysować szkic krok 2

Kolejnym etapem jest przygotowanie "kalki" które polega na zarysowanie tylnej części wydruku miękkim ołówkiem (ja polecam b5). Zrób to bardzo dokładnie, zwróć szczególną uwagę na okolice twarzy, żeby później dobrze odbić rysy. jak narysować szkic krok 3

Po przygotowaniu kalki, zastanów się dobrze jak ją teraz umieścić na docelowej kartce. Kiedy znajdziesz odpowiednie miejsce (zapewne nie ma z nim problemu bo wcześniej zaplanowałaś/eś jak będzie wyglądał rysunek), przymocuj go tak do kartki. Ja osobiście stosuje do tego duże spinacze biurowe, są wygodne, nie pozostawiają żadnych śladów i dobrze trzymają. Zdarzyło mi się że przyciskałem jedną kartkę do drugiej ciężkimi rzeczami jednak, to ogranicza ruchy. jak narysować szkic krok 4

No i jak się można teraz spodziewać przechodzimy do poprawiania rysów twarzy na wydruku zdjęcie, ja używam do tego ołówka o twardości h2. Zdecydowanie ołówek h2 jest najlepszy, ponieważ twardszym ołówkiem można niechcący przebić kartkę a poza tym nie widać go na wydruku przez co możemy zagubić się w tym co już odbiliśmy, a czego jeszcze nie. Nie polecam miększych gdyż szybciej się ścierają (chyba że lubisz strugać często ołówek) i pozostawiają za sobą szerokie linie.

Jak i co odbijać? Najważniejsze są rysy twarzy, oczu (pamiętaj o źrenicach!), ust i nosa. Co do włosów, staram się zaznaczać tylko główne kosmyki. Popatrz teraz na pierwszy skan szkicu i zwróć uwagę na to jak zaznaczyłem włosy na górze głowy i po lewej (naszej) stronie. Widać że po lewej zaznaczone jest zbyt dużo kosmyków, co tworzy niezły chaos i można się pogubić. Na górze jest dobrze. Dodam że włosy nie muszą być idealnie odwzorowane (pod względem kształtu). jak narysować szkic krok 5

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas odbijania? Na cienie, często charakterystyczne cienie warto jest zaznaczyć, żeby były dobrze umiejscowione. Przykładem może być zaznaczony obojczyk na skanie poniżej.

kliknij aby powiększyć na cały ekran>>> jak narysować szkic krok 6

Ostatnim etapem jest poprawienie odbitego szkicu i przygotowanie go do cieniowania. Przede wszystkim odbite: linie trzeba poprawić jeszcze raz ołówkiem (polecam h2, hb), dorysować brakujące elementy, niestety zawsze zdarzy się o czymś zapomnieć podczas poprawiania. Niektóre linie są zbyt szerokie bo np. przejechaliśmy jedno miejsce dwa razy, albo cokolwiek, wtedy wymazujemy tą linię i rysujemy od nowa. Jeżeli czegoś jest za dużo, jak na skanie powyżej włosów, część wymazujemy.

kliknij aby powiększyć na cały ekran>>> jak narysować szkic krok 7

Dla lepszego zobrazowania zmian przygotowałem poniższą animacje gif, którą możesz powiększyć przez kliknięcie.

kliknij aby powiększyć na cały ekran>>>

jak narysować szkic?

Jeżeli chcesz zobaczyć jak powstawała praca na przykładzie której został stworzony ten tutorial. Kliknij tutaj>>>

Mam nadzieję że podoba się tutorial i że komuś pomoże.
Jak wspominałem na początku jest to pierwszy z planowanych. Następne będą dotyczyć kolejnych elementów rysunku.

Zobacz kolejny tutorial gdzie opisuję jak wycieniować szkic >>>

Menu:
Główna
Tutoriale
Galeria
Zamów
Kontakt
Polecamy:
Autor w sieci:

Projekt strony i realizacja abmelak@o2.pl | All right reserved narysuj.com