narysuj.com logo

Główna

Tutoriale

Galeria

Zamów

News

Kontakt

Tutorial #1 Narzędzia

-Czym rysować?
-Na czym rysować?
-Czym rozcierać?
-Jak przygotować gumkę?
-Jak zrobić rozcieracz?
-Jak strugać?

Tutaj znajdziesz odpowiedź na te i inne pytania.

Zacząć jednak muszę od zwrócenia uwagi na to że rysowanie jest bardzo tanim hobby. Kilka podstawowych narzędzi dostępnych dla każdego, to absolutnie wszystko co jest potrzebne aby zacząć. A efekty pracy są zależne tylko od umiejętności (doświadczenia i talentu) rysującego.

Do narysowania portretu wystarczy oczywiście kartka i ołówek, jednak przy pomocy dodatkowych narzędzi prace możemy sobie ułatwić i wykonać o wiele lepiej. Poniżej przedstawiam listę kilku podstawowych, które opisze:
-ołówki
-gumki
-narzędzia do rozcierania
-blok
-dodatki

Ołówki -na rynku istnieje bardzo duża ilość różnorodnych ołówków i taka sama ilość firm które je produkują. Można je podzielić na twarde (h1, h2, h3... do końca skali) oraz miękkie (hb, b1, b2...). Ja osobiście nigdy nie używam ołówków najtwardszych (h5,...,h9), natomiast zdarza mi się wykorzystywać (do cieniowania) te najmiększe jak np. 7b czy 9b. Ogólnie twardsze jak h4, h3 czy h2 używam do szkicowania, ewentualnie wstępnego cieniowania. Charakteryzują się one tym, że wolno się ścierają, a pozostawiony przez nie ślad jest jasny. Dodać muszę że trzeba z nimi uważać, gdyż przy mocniejszym przyciśnięciu potrafią zostawić w kartce wgłębienie, którego nie da się usunąć. W rezultacie możemy zniszczyć naszą pracę.

Miększych ołówków, takich jak hb, b2, b3 używam do cieniowania twarzy i elementów ciała, ponadto rysuje nimi jasne elementy ciemnych włosów i jasne włosy. Ołówki te różnią się od poprzednich szczególnie tym że ich linia jest wyrazistsza, i łatwo dają się rozmazywać. Sprzyja nam to przy cieniowaniu. Minus jaki się ich tyczy jest głównie jeden, częsta potrzeba temperowania.

Ołówków bardzo miękkich jak: b3, b4, b5 używam sporadycznie, jednak jak już to do ciemnych włosów, ubrań lub szczególnie ciemnych cieni. Aha dodać muszę że ołówków b5, b7, używam do zarysowania kartki kalki przy przygotowaniu szkicu co opisuje w tutorialu #2 Szkic.
Poniżej zamieszczam zdjęcie mojej obecnej kolekcji.ołówki

Jak widać używam ołówków różnych firm, moim ulubionym (chyba z racji trójkątnego kształtu i wszechstronności) jest ołówek b2 firmy Faber-Castell (z kropkami). Twardsze sztuki pochodzą z firmy KOH-I-NOOR, natomiast miększe- Design(okrągłe).
Od połamania chroni je pancerny piórnik który możesz zobaczyć poniżej.ołówki

Poza tym zawsze rysuje mocno zaostrzonymi ołówkami.temperówki

Do temperowania używam standardowych strugaczek. Zmieniam je często bo szybko się tępią, a tępe zamiast strugać rwą i łamią ołówek. Jeżeli masz zamiar rysować dużo, warto zainwestować parę groszy i kupić jakąś droższą temperówkę. Mimo iż wszystkie wyglądają podobnie, różnią się o niebo od siebie. Najlepsza jaką dotąd miałem (i nadal mam), wyprodukowała firma STAEDTLER do grafitu.temperówki

Oprócz temperowania, miękki ołówek można zaostrzyć poprzez ścieranie pod dużym kątem na kartce. Taki szpic używam do rysowania pojedynczych włosków, czy innych małych delikatnych elementów. rysowanie pod kątem

Na koniec wykładu o ołówkach chciał bym zwrócić uwagę na trzymanie ołówka w dłoni, część osób twierdzi że bardzo istotne jest poprawne trzymanie. Ja trzymam tak jak mi wygodnie i wydaje mi się że ma to znikomy wpływ na pracę.jak trzymać ołówek

Gumki -potrzebne szczególnie do ścierania źle wykonanych elementów portretu. Oczywiście z czasem taka potrzeba zdarzać się będzie coraz rzadziej. Poza tym ważny element cieniowania, przy pomocy odpowiednio przyciętej gumki można robić smugi światła o każdym kształcie i rozmiarze.

Osobiście używam dwóch firm: Pelikana i Factis, z przypadku inne. Gumka z Pelikana ściera zdaje mi się słabiej od Factisa, jednak jest twardsza i lepiej nadaje się do przycinania. Aby zrobić ostrą krawędź, gumkę przycinam skalpelem. Na zdjęciu poniżej pokazuje gumki które używam, trzem głównym przypisałem numery i opisze je szerzej poniżej.
gumki

Nr 1 -to miękka gumka która ściera bardzo dobrze. Służy mi do wycierania wszystkich niepoprawnych elementów i niechcianych brudów. Poza tym kiedy przyłożę ją najdłuższą krawędzią do kartki i w ten sposób ścieram, bardzo dobrze rozjaśnia zbyt ciemne cienie czy jakiekolwiek przyciemne miejsca.

Nr 2 -to gumka firmy Pelikan, jest twardsza od poprzedniczki i jak dla mnie szczególnie nadaje się do robienia delikatnych smug na twarzy. Z racji możliwości ostrego przycięcia, można nią również robić białe smugi na włosach i ubraniu.

Nr 3 -jest to ta sama gumka co poprzednio z ta jednak różnicą że została przycięta w kształt wąskiego kawałka tortu. Tak przygotowane gumki służą do robienia pojedynczych, bardzo cienkich włosków. Można nimi również robić odbite światło w oczach i inne małe białe smugi.

Pamiętaj o tym żeby używaną gumkę często wycierać, bo brudną można narobić więcej złego niż dobrego.

Aha i dodam jeszcze że resztki startej gumki lepiej jest zdmuchiwać z rysunku niż strzepywać dłonią, gdyż brudne cząstki przyciśnięte i przeciągnięte po kartce mogą pozostawić po sobie brudne ślady.

Narzędzia do rozcierania -ich głównym zadaniem jest rozcieranie ołówka, a więc ich skuteczność zależy od tego jak rozmazują i na ile da się to kontrolować. Rzeczą którą najczęściej do tego używam jest chusteczka higieniczna. Właściwie to nadaje się do tego każdy miękki papier jak np. ręcznik papierowy czy nawet papier toaletowy. Zwrócić muszę jednak uwagę na jakość tego papieru, gdyż nie powinien on się sypać i rozpadać w ręce jak to niektóre, szczególnie te najtańsze chusteczki higieniczne. Poza tym papier nie powinien być niczym nasączony, np. olejkami zapachowymi czy innymi pochodnymi, ponieważ może pozostawiać tłuste plamy na kartce, których nie da rady usunąć.
Co do tego jak ich używam, owijam palec wskazujący a kciukiem i środkowym przytrzymuje i tak rozcieram. chusteczki

Rozcieranie ołówka chusteczką na palcu ma jeden wielki minus, otóż w ten sposób bardzo trudno jest kontrolować cienie w narożach i na małych elementach. Radze sobie z tym papierowymi rozcieraczami - wiszerami. papierowy wiszer do rozcierania

Rozcieracz można zrobić samemu z bloku rysunkowegopapierowy rulon

Jak coś takiego zrobić? Obcinamy trójkąty na dole, i zwijamy prostopadle do przeciw prostokątnej większego trójkąta. Tak jak na zdjęciu.
jak zrobić rozcieracz

W wyniku tego powinniśmy uzyskać taki czubek:czubki

Blok -kartka na której rysujemy jest bardzo ważna gdyż jej kolor i faktura ma wpływ na efekty pracy. Oczywiście i na tym rynku istnieje kilka firm, tańsze i droższe. Przestrzegam przed oszczędzaniem na tym elemencie. Tanie bloki są słabe jakościowo, sypią się, łatwo rozdzierają, mają poszarzały kolor i nie nadają się żeby na nich rysować. Osobiście od zawsze używam bloków Cansona o gramaturze 180g/m2 i bardzo sobie je chwalę. Poza tym na jakich formatach rysować? Ten jest zależny tylko od nas, ja np. lubię A3 i większość moich prac dostosowuje do tego formatu.

Dodatki -ostatnią częścią niniejszego tutorialu są elementy o których się nie mówi, a bez nich nie wyobrażam sobie pracy. Pierwszym najważniejszym jest kartka na podkładkę, jest to kartka która zawsze leży pod moją ręką, a na rysunku. Bardzo łatwo jest rozmazać rysunek, dlatego takowa kartka zawsze mi towarzyszy.podkładka pod ręke

Biurko, dobrze jak jest duże żeby bez problemów można było obracać na nim rysunek. Zwracam na to uwagę bo wiem z autopsji że na małym może być niewygodnie. Poza tym (właśnie przy za małym biurku) czasami zdarza się że rysunek wyjdzie za kant blatu i kiedy przez nieuwagę naciśniemy w tym miejscu kartkę, może się pogiąć a to może być trudne do skorygowania.

Zobacz kolejny tutorial gdzie opisuję jak łatwo przygotować dobry szkic >>>

Menu:
Główna
Tutoriale
Galeria
Zamów
Kontakt
Polecamy:
Autor w sieci:

Projekt strony i realizacja abmelak@o2.pl | All right reserved narysuj.com