narysuj.com logo

Główna

Tutoriale

Galeria

Zamów

News

Kontakt

Jak narysować konia?

W dzisiejszym tutorialu opiszę krok po kroku, jak w najprostszy sposób narysować portret konia ze zdjęcia.

Potrzebny sprzęt:
Jeżeli posiadasz wszystko o czym pisałem w wpisie o narzędziach, możesz śmiało przeskoczyć ten fragment.
W skrócie będą nam potrzebne:
-ołówki: hb, b2, b5
-kartka
-gumki: przede wszystkim dużo przyciętych "na ostro"
-chusteczka do rozcierania.

Zaczynamy od przygotowania koncepcji na wygląd rysunku.
Wybieramy zdjęcie z którego będziemy rysować.

Mojego dzisiejszego "modela" znalazłem na blogu o koniach www.nasze-ukochane-konie.blog.onet.pl, którego świetne zdjęcie dostałem od właścicielki tegoż bloga.

portret konia

Zdjęcie nie zostało skadrowane bo nie było takiej potrzeby. Wszystko co chcemy uwiecznić jest widoczne. Przechodzimy więc od razu do przerobienia fotki na obraz czarno-biały, można to zrobić przy pomocy dowolnego programu graficznego lub przed drukowaniem zaznaczyć opcję "skala szarości" w ustawieniach wydruku.

Następnie tylną stronę wydruku zarysowujemy miękkim ołówkiem (min. b5). W wyniku czego otrzymaliśmy kalkę, którą przyczepiamy przy pomocy spinaczy biurowych do karki na której będziemy rysować. Dokładnie wszystko zostało pokazane na zdjęciach poniżej.

kalka

Przechodzimy do dobicia zdjęcia na kartkę. Poprawiamy na wydruku wszystkie główne rysy konia. Zwróć szczególną uwagę na zaznaczeniu głębszych i istotniejszych cieni. Dodatkowo przy tym rysunku, gdzie sporą część zajmuje grzywa, zaznaczamy dokładnie poszczególne kosmyki włosów, aby jak najwierniej odtworzyć je na portrecie.

Poniżej zamieszczam zaznaczone szczególne miejsca i szkic po odbiciu.

odbicie

Tu znajdziesz dokładny opis >>jak narysować szkic<<.

Mając tak przygotowany szkic przechodzimy do wypełniania go cieniami.
Osobiście cieniowanie wykonuje stopniowo, różnej twardości ołówkami. Zaczynam od najtwardszego po czym ciemniejsze miejsca poprawiam miększym, aż dochodzę do miejsc bardzo ciemnych które zarysowuje bardzo miękkimi ołówkami (w tym wypadku b5).

Jak rysować cienie na głowie konia? Przede wszystkim trzeba często spoglądać na zdjęcie z którego rysujemy, możemy wzorować się na kolorowym zdjęciu na ekranie komputera, możemy również patrzeć tylko na wydruk. Osobiście rysuje głównie z wydruku, jednak staram się co jakiś czas patrzeć na zdjęcie w rzeczywistych kolorach, na którym widać co jest światłem padającym, a co odbitym. Różnica jest taka że jedno jest bardzo jasne a drugie "poszarzałe." Poza tym na czarno-białym wydruku (szczególnie prześwietlonym lub zbyt ciemnym) zdarza się że trudno zorientować się czym jest dany element. W tym pomaga nam kolorowe zdjęcie.

odbicie

Rozpoczynam od ołówka hb, który jest najtwardszym ołówkiem a zarazem najjaśniejszym jakiego używałem przy tym rysunku.

Zaczynam od zarysowania pyska i nosa konia, wybór tego miejsca jest nie przypadkowy ponieważ ręką (a głównie nadgarstkiem) który spoczywa na kartce mógłbym rozmazać część zarysowaną wcześniej. Dlatego właśnie zawsze używam kartki ochronnej i ogólnie staram się nie kłaść ponownie dłoni w miejsca wycieniowane. Tak że, biorąc pod uwagę iż nasza kartka dotychczas poza szkicem jest czysta, mamy pewność że nie rozmażemy wykonanych już elementów. nos konia
Wracając do rysowania nosa, ogólnie staram się nie poprawiać rysów które znajdują się na obrzeżach i graniczą na rysunku z tłem. Na gotowej pracy takie miejsca wyglądają nie naturalnie, w końcu czy rzeczywistości widać te linie?
Cieniowanie polega głównie na porównywaniu i kopiowaniu tego co widzimy na wzorze. Aby robić to dobrze trzeba ćwiczyć i być cierpliwym. Myślę że niemal każdy może świetnie rysować, trzeba tylko tego chcieć!
Co do rad w rysowaniu końskiego nosa. Podczas szkicowania zaznacz liniami prostymi miejsca gdzie cienie są podłużne, jak na grzbiecie głowy (nosa? w sumie nie wiem co to za część głowy konia, wybaczcie;p). Miejsca gdzie cień jest płaski i rozległy (jak pomiędzy nozdrzami konia) zaznacz zgrubnie całą powierzchnię cienia.

nos konia

Z kolejnymi odsłoniętymi elementami ciała konia postępujemy adekwatnie do nosa. Dlatego aby zaoszczędzić wam czas (który możecie poświęcić na pracę przy rysunku). Pokażę tylko jak to przebiegało u mnie. Opisze popełnione błędy i na co zwrócić uwagę.

kliknij aby powiększyć wybrany obrazek>>>

cien cien cien cien cien

Wszystkie dotychczas zostało narysowane jednym ołówkiem o twardości hb, jak widać rysunek ma stosunkowo mało odcieni szarości i brakuje ciemniejszych partii. Dlatego następnym etapem będzie zarysowanie szczególnie ciemnych miejsc ołówkiem b2. Czynność ta jest identyczna jak w przypadku poprzednim. Poniżej pokazuje jak zmienił się rysunek.

nos konia

Cieniowanie tutaj się nie kończy, nadal brakuje sporo ciemnych miejsc no i padającego ostrego światła, opiszę to w kolejnej części. W zasadzie jest ono adekwatne do dotychczasowego, dlatego zwrócę uwagę tylko na wyróżniające się elementy. Tak czy inaczej mamy za sobą już jakieś 80% cieniowania, teraz tylko z górki ;p.

Jeżeli chcesz poczytać więcej o cieniowaniu zobacz jak wycieniować twarz.

Mamy już wycieniowanego (w większości) konia. Czas zająć się włosami, opisany przypadek jest pod tym względem wyjątkowy. Grzywa konia zarzucona na łeb, zajmuje ponad połowę rysunku, dlatego warto nad nią popracować.

Podczas odbijania szkicu warto przyłożyć się do zaznaczenia kolejnych kosmyków włosów. Teraz sprawdzimy czy zrobiłaś/eś to dobrze. Kosmyków tych nie powinno być za wiele bo się pogubią, już lepiej żeby było ich zbyt mało. Dodam że włosy nie muszą być perfekcyjną kopią oryginału, nawet jeżeli trochę się różnią mogą wyglądać dobrze. Tak więc gdyby Twój rysunek różnił się nieznacznie od zdjęcia, nie martw się efekt końcowy i tak będzie dobry.

Pierwszym etapem rysowania włosów jest poprawienie kosmyków. Jest to ruch przeciwny do cieniowania gdzie próbujemy wymazać (a przynajmniej "zagubić") linie odbicia szkicu. W wyniku czego otrzymujemy takie coś:

kudły konia ;p

Dużym błędem który popełniłem mniej więcej w tym momencie było mocne zaznaczenie oka na rysunku, na kolejnych skanach będzie widać że zostało ono wymazane i zakryte włosami.

Główne kosmyki poprawiłem ołówkiem b2, jednak aby narysować pierwszą warstwę włosów powróciłem do ołówka hb.
Jak rysować włosy? Nasz koń ma kasztanowe włosy, na których odbija się mocne światło. Dlatego pierwszym etapem będzie zarysowanie ołówkiem hb całej części włosów.
W niektórych miejscach są tak ciemne, jak ciało konia i mogą się z nim niemalże zlewać.
Przechodzimy do narysowania włosów ołówkiem b2. Podczas tej czynności staraj się wiernie odwzorowywać ich kierunek i długość. Używaj możliwie najdłuższych ruchów aby włosy nie urywały się gdzieś w połowie swojej długości. Jeżeli nie możesz zrobić tego na raz, rób na kilka, tylko pamiętaj aby przedłużać włosy, a nie rysować kolejne kłębki. To mają być kosmyki!
Poniżej przedstawiam na skanach cały etap pierwszy rysowania włosów przy użyciu b2.

kliknij aby powiększyć wybrany obrazek>>>

wlosy wlosy wlosy wlosy konia

Następne kilka zdań może być z początku niezrozumiałe, jednak za chwilę wszystko się wyjaśni.

Kolejnym etapem rysowania włosów jest ich przyciemnianie w strategicznych miejscach, a następnie rozjaśnianie poszczególnych włosków za pomocą gumki. A więc jako że chcemy rysować włoski gumką, musimy mieć co wycierać. O ile na tle ciała konia można to zrobić bez problemu, o tyle na białym tle jest to niemożliwe. Dlatego zajmę się teraz narysowaniem tła i kilku szczegółów (jak "uzda") a następnie powrócę do włosów.

Uzda konia to nie skomplikowany element. Jego narysowanie polega na nadaniu faktury, w moim przypadku zarysowaniu całości przecinającymi się pod kontem prostym liniami. A następnie wycieniowaniu całego elementu. Na skanach poniżej można zobaczyć jak to się odbywało. Poza tym na skanach tych widać "zanikające" oko, które zostało wymazane i zarysowane.

uzda konia

Kolejnym przystankiem w dokończeniu rysowania włosów jest tło. Narysujemy bardzo łatwe, podstawowe tło. Będzie nam ono służyło głównie jako kontrast dla pojedynczych oświetlonych włosków. Gdyby nie taka duża ich ilość, tło pozostawił bym białe, bo takie lubię najbardziej. Wy zróbcie jak uważacie :)

Jak narysować tło? To bardzo proste. Najpierw ołówkiem hb zarysowujemy poziomymi liniami cały rysunek, gęściej upchane linie mocniej przyciśniętym ołówkiem u góry i coraz rzadziej u dołu (jak na lewym zdjęciu poniżej).

Aby rysunek wyróżniał się na kartce po każdej ze stron zostawiam margines, daje to pozytywny efekt na gotowej pracy. Następnie tak zarysowane tło rozcieramy zwykłą chusteczką higieniczną. Owijamy ją wokół palca wskazującego i rozcieramy do uzyskania w miarę jednolitej struktury.

tlo

Kiedy mamy już tło, a póki nie ma włosów rysujemy światło padające na łeb i ciało konia. Jest to bardzo ważny element i warto się do niego przyłożyć. Jak to zrobić? Oczywiście nie robimy tego ołówkiem. Cała czynność wykonywana jest odpowiednio przyciętą gumką (zobacz jak wygląda "odpowiednio przycięta gumka"). Powinna ona mieć ostry kant, którym można wytrzeć nawet bardzo cienkie linie.

Jak wycierać? Wycieramy bardzo delikatnie krawędzią gumki, pamiętaj żeby często ją przycinać i wycierać aby stale dawała ostrą linię. Jest to czasochłonny i niestety materiałochłonny element, którego nie da się ominąć. Czasami na zrobienie jednej linii w ciemnym miejscu muszę wycierać gumkę po 3-4 razy a do tego przycinać ją 2 razy. Do przycinania używam skalpela, bo daje ostrą krawędź i pozwala odcinać bardzo cienkie plastry gumki.

Co wycierać? Jeżeli widać że światło pada z lewej strony zdjęcia , z tej samej strony musimy je zaznaczyć na rysunku. W naszym koniu wycieramy głównie lewą część łba, graniczącą z tłem. Robimy to wzdłuż linii szkicu. Wycieramy do momentu zobaczenia wyróżniającej jasnej powierzchni. Bardzo dobry efekt daje zmazanie linii szkicu w tych miejscach do czystej kartki. Jak widać na zdjęciach poniżej, rozjaśnione zostały: nozdrza, grzbiet głowy, krawędź uszu, uzda, w dużym stopniu ciało konia i dolna szczęka. Zwróć uwagę na ostatni wymieniony element czyli szczękę, została ona rozjaśniona głównie w środkowej części. Lewa (nasza) pozostała przyciemniona a jej obrys pozostał bez zmiany, w wyniku czego wygląda na krzywą. Czyż nie? To był mój błąd, który zauważyłem i poprawiłem.

Podsumowując, co rozświetlamy na głowie konia? Przede wszystkim krawędź ze strony z której pada światło oraz wystające elementy ciała.

najciemniejsze elementy włosów

Czas powrócić do włosów konia, jak można zauważyć na zdjęciach powyżej, włosy konia zostały uzupełnione o skrajnie ciemne miejsca. Zostało to wykonane ołówkiem b5.

najciemniejsze elementy włosów

Kolejnym, ostatnim etapem rysowania włosów jest ich rozjaśnianie. Daje ono spektakularne efekty i mimo że może wydawać się trudne, przychodzi łatwo i myślę że każdy sobie poradzi.

Do tej pory mamy już narysowany i wycieniowany korpus oraz łeb konia, tło a do tego włosy o różnych odcieniach szarości.

Rysowanie jasnych włosków jest bardzo podobne do rozjaśniania ciała konia które wykonaliśmy przed momentem.

Co jest nam potrzebne? Cierpliwość i ostra gumka, najlepiej kiedy ma przyciętą krawędź powyżej 90 stopni, takim czymś będzie najłatwiej. Po raz kolejny przypominam również o częstym przycinaniu, aby pozostawiona linia była cienka. O wycieraniu gumki już chyba nie muszę przypominać ;p

Przechodzimy do meritum. Tak jak wcześniej rysowaliśmy włosy ołówkiem, teraz robimy to gumką, z tą jednak różnicą że tego typu włoski powinny być rzadsze. Często patrzymy na matryce (zdjęcie). Wszystkie włoski staramy się rysować osobno. Przeciągać przez całą długość. Pamiętaj aby włoski nie były idealnie równoległe! Muszą się ze sobą przecinać, często pojedyncze sztuki uciekają w dziwnych kierunkach, na krawędzi z tłem zwróć uwagę aby linie były możliwie najcieńsze. Ponad to włoski na krawędzi są pozawijane i wyróżniają się na tle innych. Postaraj się wykonać tę część bardzo starannie. Dobrze wykonane odpłaca się w postaci efektu który cieszy oczy.

Poniżej zamieszczam kolejne kroki rysowania włosków:

kliknij aby powiększyć wybrany obrazek>>>

wloski wloski jak narysować? wloski ze światła

Ok, nasz portret jest już prawie gotowy. Ostatnią częścią jest poprawianie błędów i niedoróbek, których nie zauważyliśmy dotychczas. Dobrym sposobem aby odnaleźć: co nie pasuje, jest sposób porównywania rysunku z wydrukiem poprzez "szybkie przeskakiwanie". Polega na tym że kładziesz obok siebie wydruk i rysunek a następnie szybko (np. co sekundę) przeskakujesz wzrokiem z jednego na drugie. Sposób jest banalny i może wydawać się śmieszny ale działa, co jest najważniejsze.

Na rysunku zauważyłem że głowa konia w miejscu: pod włosami na przedzie łba, jest zbyt jasna, dlatego ołówkiem b5 przyciemniłem je. Poza tym, właśnie w tym momencie zauważyłem to co opisałem już wcześniej, czyli szczękę konia. Poprawiłem gumką i już jest tak jak ma być. Dodatkowo zarysowałem widoczne jeszcze oko, które nie robiło zbyt dobrego wrażenia. Na tym etapie dodałem również włoski na nosie konia i w okolicach nozdrzy.

Rysunek konia właśnie dobiegł końca, mam nadzieję że tutorial się podobał i przede wszystkim wam pomógł. Oto efekt:

portret ze zdjęcia konia

Krótka animacja z połączonych skanów

Na koniec kilka ogólnych rad i sugestii.

Pamiętaj że jeżeli popełnisz błąd podczas rysowania, nie ma problemu żeby go naprawić. W końcu to jest tylko ołówek, zawsze można go zmazać lub dorysować. Po kilku wykonanych tak pracach na pewno dojdziesz do wprawy. Staraj się nie śpieszyć. Rysowanie takiego portretu przez początkującego wydaje mi się że powinno potrwać ok. 6 godzin. Oczywiście chcąc zachować większą szczegółowość, ten czas wzrasta.


Mam jeszcze pytanie do was odnośnie tutoriali. Myślę że jeżeli mieliście czas żeby dojść do tego momentu, jesteście w stanie poświęcić mi dosłownie 2 minuty. Tym bardziej że uzyskane informacje mają na celu bardziej pomóc wam niż mi.

Chciałbym zapytać czy taka forma wam się podoba, tzw. czy chcecie aby tutoriale były opisem powstawania portretu, tak jak tu. Czy może woleli byście aby każdy element był opisany z osobna np. szkic- od początku do końca, cieniowanie- od początku do końca, włosy- od początku do końca, itd.? Odpowiedzi, póki nie ma możliwości komentowania piszcie na nr gg 1732115. Wysyłajcie wiadomości nawet kiedy mnie nie, na pewno przeczytam i odpiszę. Jeśli chcesz możesz napisać e-mail na adres: abmelak@o2.pl.

Czekam na wiadomości a póki co pozdrawiam i zapraszam ponownie na stronę, niebawem kolejne tutoriale.

Zobacz również Jak narysować portret człowieka. >>>

Menu:
Główna
Tutoriale
Galeria
Zamów
Kontakt
Polecamy:
Autor w sieci:

Projekt strony i realizacja abmelak@o2.pl | All right reserved narysuj.com