narysuj.com logo

Główna

Tutoriale

Galeria

Zamów

News

Kontakt

Jak narysować samochód?

W dzisiejszym tutorialu postaram się pokazać wam jak narysować samochód ze zdjęcia. W pisemnej części przybliżę sposób rysowania szkicu, metodą "przez kratkowanie".

Do pracy wybrałem samochód legendę- Forda Mustanga.

Szkicowanie "przez kratkowanie" polega na narysowaniu na kartce i na zdjęciu siatki złożonej z kwadratów. Mogą one być na obu nośnikach takie same, wtedy otrzymamy szkic tej samej skali co obiekt na zdjęciu. Kratki mogą też być różne pod względem wielkości między sobą, dzięki czemu możemy zwiększyć skalę rysunku. W przykładzie z tutorialu, kratka na zdjęciu ma bok równy 21mm, natomiast na kartce 42mm czyli dwa razy więcej. Łatwo z tego wywnioskować że szkic będzie dwa razy większy niż oryginał na zdjęciu.
Poniżej można zobaczyć skan zdjęcia wraz z narysowaną (wyrytą) szachownicą.
Szkicowanie przez kratkowanie

Mając tak przygotowane zdjęcie, bierzemy się za kartkę na której również rysujemy siatkę.
Siatka do szkicowania na kartce

Kiedy mamy już szachownice na kartce i na zdjęciu, możemy wziąć się za rysowanie szkicu. Polega ono w tym przypadku na odnalezieniu miejsc przecięć punktów charakterystycznych samochodu z liniami siatki, a następnie zaznaczeniu ich na szkicu. Bardziej obrazowo zostało to przedstawione na zdjęciu poniżej.
Przecięcia lini z obrysem samochodu

Gotowy szkic wykonany tą metodą wygląda mniej więcej tak:
Szkic samochodu

Oczywiście pamiętaj że szkic jest tylko ramą dla reszty rysunku i zawsze możesz w nim coś zmienić, poprawić czy wyprostować.

Sposobem "przez kratkowanie" można wykonywać wszelkiego rodzaju szkice, mogą to być szkice do portretów, do krajobrazów lub jak na przedstawionym przykładzie do samochodów. Jego największą zaletą jest chyba to że nie istnieją tu ramy wielkości (tak jak przy metodzie "przez odbijanie"). Osobiście zdarzyło mi się rysować większe formaty jak np. metrowej długości samochód na ścianie i wykorzystałem właśnie ten sposób.

Kolejne etapy rysowania polegają na cieniowaniu rysunku, zostały one przedstawione w postaci filmowej poniżej.

Efekt końcowy, kliknij aby powiększyć. Narysowany Ford Mustang

Mam nadzieję że tutorial się wam podobał, napiszcie mi ewentualnie co chcielibyście zmienić albo co chcielibyście zobaczyć w następnym.

Zobacz również jak narysować portret. >>>

Menu:
Główna
Tutoriale
Galeria
Zamów
Kontakt
Polecamy:
Autor w sieci:

Projekt strony i realizacja abmelak@o2.pl | All right reserved narysuj.com