narysuj.com logo

Główna

Tutoriale

Galeria

Zamów

News

Kontakt

Robert Kubica
kliknij zdjęcie aby powiększyć>>> Robert Kubica portrait

Jak powstawał?

Jest mi bardzo miło że możesz czytać ten tekst internauto. Niczym go jednak przeczytasz chciał bym prosić cię o wyrozumiałość, mój niewyćwiczony w pisaniu dłuższych tekstów umysł ścisły, w połączeniu z niewiedzą o czym chcesz przeczytać jest średnio płodny, jednak postaram się uwzględnić wątki o których sam bym chciał przeczytać. Tak więc zapraszam do lektury:)

Po tym jak Robert rozbił się w rajdzie, zdałem sobie sprawę jak dużo przyjemnych chwil spędziłem przy oglądaniu F1 z naszym rodakiem. Przy okazji nigdy wcześniej nie rysowałem portretu mężczyzny, a tu znalazł się dobry pretekst.

Oczywicie pierwszym etapem rysunku jest znalezienie zdjęcia na którym będę się wzorował. Zdjęcie przede wszystkim powinno być wyraźne, ostre i nie zbyt ciemne ani zbyt prześwietlone. W poszukiwaniu pomógł mi oczywiście wujek Google. Pod hasłem "Kubica" znaleźć można masę zdjęć z których wybrać coś ciekawego nie jest trudno. Poza jakością zdjęcie powinno mieć "to cos", być ciekawe i przyciągać. Poniżej przedstawiam to które wg. mnie spełniało wszystkie te warunki i ostatecznie zostało wybrane.

robert

Następnie przechodzimy do kadrowania istotnego dla nas elementu zdjęcia i ustawienia skali wydruku. Kadr każdy ustawia taki jak mu sie podoba, ja osobiście szczególnie lubię kiedy twarz zajmuje tylko część kartki która ustawiona jest poziomo, i postać patrzy w dal, co nadaje głębi rysowanemu portretowi. Skala natomiast zależna jest tylko od formatu kartki na jakiej rysuję. Po skadrowaniu i wydrukowaniu w odpowiedniej skali, przechodzę do odbicia rysów twarzy na kartkę.

Jak odbijam zdjęcie na kartkę? w myśl zasady: „najprostsze jest najlepsze”, wydrukowane na kartce czarno białe zdjęcie zarysowuje na tylniej stronie miękkim ołówkiem, co najmniej b5. Następnie przypinam(spinaczami biurowymi, bo nie przeszkadzają w rysowaniu) wydruk do kartki. Średnio twardym ołówkiem (np. h2) poprzez poprawianie na wydrukowanym zdjęciu, odbijam rysy twarzy, kierunki kosmyków włosów, szyje oraz ubranie na kartkę. Więcej na temat przygotowania szkicu możesz poczytać w dziale tutoriali #2 Szkic.
Wyniki dotychczasowej pracy widać na skanie poniżej.

robert

Odbity szkic jak widać ma kiepską jakość, linie są grube, bardzo łatwo je rozmazać, to też wszystkie linie poprawiam średnio twardym ołówkiem (h2, h1, hb). Ważne!!! Trzeba to robić bardzo delikatnie ponieważ po mocnym przyciśnięciu twardego ołówka do kartki, zostają na niej bruzdy których nie da się usunąć.
Na koniec ewentualnie przegapione wcześniej elementy, dorysowuje.

robert

Rysunek rozpoczynam od wstępnego wycieniowania twarzy.
Cieniowanie jest niewątpliwie żmudną robotą, jednak warto poświęcić mu dużo czasu, bo często ma największe znaczenie w jakości wykonywanego portretu.

Jak robię cienie? Zazwyczaj rozpoczynam od ołówka hb lub b2, zarysowuje całą twarz "podkładem"czyli jednolitym jasno szarym kolorem który rozcieram chusteczką higieniczną lub innym miękkim papierem, dzięki czemu twarz wyodrębnia się na białym tle. Następnie metodą porównawczą rysuje miękkim ołówkiem (zazwyczaj b2, b3) kolejne cienie, rozcieram je i porównuje ze zdjęciem oraz wydrukiem zdjęcia. Robię tak w kółko do osiągnięcia oczekiwanych zadowalających mnie efektów.
Trzy następne slajdy przedstawiają kolejne etapy cieniowania.

robert robert

Tu następuje bardzo ważny moment, moim zdaniem najistotniejsza część portretu, możesz zastanawiać się co to? Otóż oczy! Oczy zgodnie z porzekadłem są "zwierciadłem duszy", i wierze że jest w tym dużo prawdy. Moim zdaniem źle narysowane oczy potrafią zniszczyć efekt nawet najpiękniejszego cieniowania, najlepszych proporcji i najciekawszej pozy. Jest bardzo ważne żeby patrzyły się w jedną stronę, muszą być narysowane równo! To znaczy żeby były takie same jak na zdjęciu. Oczywiście jeżeli portretowana osoba ma nietypowe oczy (np. chore na zeza), to trzeba to odwzorować i ich nie prostować! Natomiast kiedy portretowana postać ma oczy równo to takie też muszą one być.

robert

Po bojach z twarzą przechodzimy do kolejnej części twarzy jaką są włosy. Teraz przydadzą się wcześniej zaznaczone linie kosmyków włosów, przede wszystkim zajmuję się każdym kosmykiem z osobna. Staram się rysować zawsze od początku (od głowy) włosa, do jego końca i nie odwrotnie. Podobnie jak wcześniej z twarzą, tutaj równie często porównuje wyniki pracy z wzorcem.

robert

Na kolejnym skanie widać jak pracowałem przy ubraniu, analogicznie jak przy cieniowaniu twarzy: najpierw jednolity kolor (co widać na ubraniu z prawej strony), a następnie cieniowanie z rozcieraniem (lewa strona).
Podobnie postąpiłem z koszulą.

robert robert

Bardzo ważnym elementem włosów są pojedyncze, odstające, spadające na twarz, i inne rozlatane włoski. Dodają one dużo realizmu, więc zawsze bardzo staram się podczas tej pracy.

robert

Ostatnią czynnością jaką zawsze wykonuje jest... wycieranie gumką, możesz zastanawiać się -jakie wycieranie gumką? o co chodzi? po co wycierać to co wcześniej narysowałem/am? Otóż nie chodzi o zwykle ścieranie, chodzi o uwypuklenie niektórych elementów poprzez wytarcie, roztarcie, rozjaśnienie ich co można zobaczyć porównując skan powyżej i poniżej. Widać to szczególnie na włosach, zobacz jak duża jest różnica. Częściami twarzy które niemal zawsze trzeba przetrzeć są: nos, czoło, policzek lub policzki, usta oraz włosy. Ponadto przecieram strój na ramionach, kołnierz koszuli jak i widoczne części guzików.
Dobry efekt moim zdaniem daje również wytarcie wyróżniających sie linii rysów twarzy, lub często spotykanych linii granicy twarzy z otoczeniem. Dobrze widać to kiedy porównasz krawędź nosa na skanie powyżej i poniżej.
Gumka jakiej używam jest standardową, białą gumką dostępną w każdym sklepie, do zaznaczania pojedynczych białych włosków używam "zaostrzonej" (obciętej skalpelem tak że powstaje ostra krawędź) części gumki.

robert

Na końcu dodaje krótką animacje stworzoną z połączenia wszystkich skanów, bardzo dobrze widać na niej jak zmieniał się portret. Kiedy ją oglądasz, zwróć uwagę jak dużo dało narysowanie oczu oraz uwypuklenia zrobione gumka.

robert

Co do technicznych spraw, czas potrzebny do narysowania: 6 godzin, użyte ołówki: hb, b2, chusteczki i gumka do rozcierania. Format kartki A3.

No i doszliśmy do końca, nie było tak trudno jak się wydawało. Mam nadzieje że Ci się podobało czytelniku.

Menu:
Główna
Tutoriale
Galeria
Zamów
Kontakt
Polecamy:
Autor w sieci:

Projekt strony i realizacja abmelak@o2.pl | All right reserved narysuj.com