narysuj.com logo

Tutoriale

Galeria

Zamów

News

Kontakt

Edyta
kliknij zdjęcie aby powiększyć>>> Edyta

Jak powstawał?

Kolejną pracą jaką chciał bym wam pokazać, jest portret koleżanki, Edyty.

Kiedy patrzyłem pierwszy raz na zdjęcie na podstawie którego miałem rysować portret Edyty, wydawało się że będzie to: krótka, łatwa praca. Oczywiście wydawało się. Zazwyczaj kiedy coś wydaje się zbyt proste, w wyniku okazuje się dwa razy cięższe niż zawsze. Tak było właśnie dziś...

Edyta

Jak zawsze pierwszym etapem jest szkic, na przykładzie Edyty przygotowałem wam opis jednej metody (moim zdaniem najprostszej) jak przygotować szkic?
Szkic poniżej jest ustawiony poziomo ponieważ portret powstał na kartce formatu A3 i przedstawia rzeczywiste usytuowanie postaci na kartce. Kolejne skany będą pokazywać tylko połowę kartki na której znajduje się Edyta.

Edyta

Na przygotowanym szkicu bierzemy się za cieniowanie. Każdy ma na to zapewne swoją metodę, ja osobiście lubię zarysować pierwsze całą twarz i elementy ciała jednolitym kolorem, bardzo delikatnie. Tak, aby wyróżniały się na białym tle.
Następnie przechodzę do cieniowania bardziej szczegółowych elementów twarzy jak: nos, policzki czy czoło. Zaznaczam wstępnie źrenice oczu. Porównując dwa kolejne skany można zobaczyć że lewe oko Edyty nie jest symetryczne, z tego powodu zostało przerysowane.

Edyta

Kolejnym etapem było narysowanie włosów. Wydawało mi się że blond kręcone włosy będą bardzo łatwe do zrobienia, teraz już wiem że tylko wydawało. W związku z tym że niestety nie mam skanów z kolejnych zmian, postaram się wszystko opisać.
Rozpocząłem od standardowego narysowania (ołówkiem b2) pęczków kręconych włosów, jednak w efekcie były one bardzo ciemne i znacznie różniły się z tymi na zdjęciu. A więc postanowiłem je rozjaśnić. Pomyślałem że wystarczy je rozetrzeć chusteczką, niestety bardzo się zdziwiłem kiedy w wyniku tego ruchu otrzymałem ciemną szara jednolita "chmurę". Co było tego przyczyną? Oczywiście mój błąd, po prostu próbowałem rozmazać zbyt ciemną płaszczyznę. Wiedziałem że nie mogę tego tak zostawić i zrobiłem to co powinienem uczynić już na samym początku. Gumką "zebrałem" nadmiar koloru, w taki sposób aby w miejscach cieni zostały ciemne plamy, w pozostałą część zostawiłem lekko szarą. Następnie zaostrzoną (obciętą) gumką zaznaczyłem kosmyki włosów.

Edyta

Następnie kilkakrotnie zmieniałem "kształt" włosów. Co widać na kolejnych skanach.

Edyta

Tu porównując obraz powyżej i poniżej, zobaczyć można że obniżyłem linie włosów na czole.

Edyta

Kolejne zmiany.

Edyta

Podsumowując włosy, bardzo się nad nimi napracowałem, moim zdaniem efekt jest całkiem sympatyczny (a biorąc pod uwagę jakie transformacje przechodziły, bardzo dobry), chodź mógł by być oczywiście lepszy, w sumie sami oceńcie. Dodam że na żywo wyglądają inaczej po prostu lepiej, wydaje mi się że skaner nie oddaje rzeczywistego kontrastu. Muszę popróbować skanów na innych ustawieniach, ale to kiedy indziej.

Edyta

Ostatnim etapem każdej mojej pracy jest "poprawianie przez szybkie porównywanie". Jak to robię? Skanuję wykonany portret, kadruje zdjęcie na podstawie którego rysowałem, tak aby było na nim mniej więcej to samo, co na rysunku. Wrzucam je do jednego folderu i "przeskakuje" strzałkami z jednego na drugie, wpatrując się w kolejne elementy. Jeżeli gdzieś brakuje cienia, linii albo jakiś kształt nie jest taki jak powinien? Poprawiam to.
Pewnie niektórzy zastanawiają się jak to zrobić bez skanera. Jeszcze łatwiej, chodź mniej dokładnie, otóż ja otwierałem zdjęcie na pulpicie monitora, rozmiar dostosowując do tego na rysunku. Następnie szybko "przeskakiwałem" wzrokiem z rysunku na obraz, to może wydawać się dziwne jednak zaręczam was że działa!
Poniżej zamieszczam skan gotowego portretu który można powiększyć przez naciśnięcie na niego.

Edyta

Techniczne sprawy, czas potrzebny do narysowania: 5-6 godzin, użyte ołówki: h2, hb, b2, b3; chusteczki i gumka do rozcierania. Format kartki A3.

No i po raz kolejny doszliśmy do końca. Dziś przekonałem się jak trudne może być narysowanie włosów. W zasadzie na własne życzenie :P Muszę jednak przyznać że bardzo dużo się nauczyłem. Jasne blond włosy nie są tak łatwe do narysowania jak przypuszczałem.

Menu:
Główna
Tutoriale
Galeria
Zamów
Kontakt
Polecamy:
Autor w sieci:

Projekt strony i realizacja abmelak@o2.pl | All right reserved narysuj.com